بهترين راه هاي نظافتِ کف خانه | بلاگ

بهترين راه هاي نظافتِ کف خانه

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

بهترين راه هاي نظافتِ کف خانه
 
 
به فكر اين هستيد كه چطور زمين خانه تان را تميز كنيد؟ تميز كردن فرش، كف پاركت، سراميك و ... براي شما سؤال شده است؟ قطعاً هر روز يا هر چند روز يك بار اين كار را انجام مي دهيد ولي حتماً مي خواهيد بدانيد كه چه كارهايي مي شود انجام داد تا از كثيف شدن زود هنگام آن جلوگيري كنيد يا اين كه چگونه بهتر مي توانيد اين كار را انجام دهيد. تميز كردن قسمت هاي مختلف خانه را در شماره هاي قبل گفتيم و حالا نوبت به يك قسمت مهم مي رسد و آن كف خانه است.

چند اصل مهم براي هر كفي

 

۱- استفاده از پادري: استفاده كردن از يك تكه فرش كوچك يا حتي موكت موجب مي شود تا شما به هنگام ورود به خانه بسياري از آلودگي ها مثل خاك، شن، گل، سنگ ريزه و آشغال را با كفش هايتان وارد خانه نكنيد.

۲- افراد خانواده را مجبور كنيد تا كفش هايشان را دم در و هنگام ورود به منزل از پايشان خارج كنند. اين كار هم باعث كاهش ورود گرد و خاك به داخل منزل مي شود. بچه ها معمولاً در آوردن خاك به منزل با كفش هايشان مشهورند. در عين حال كفش هاي عاج دار علاوه بر آوردن سنگ ريزه به منزل باعث رساندن آسيب به كف خانه هم مي شود.

۳- تميز كردن معمول كف خانه براي عمر زياد و هم چنين زيبايي آن بسيار مؤثر است. آلودگي ها بايد به سرعت با كمك جارو يا جاروبرقي و در صورتي كه مايعات باشد باكمك تي پاك شود تا پس از گذشت مدتي از آن مجبور به خراشيدن و كارهاي ديگر نباشيد. زمين هاي به صورت پاركت و موزاييك و ... قبل از شستشو با مايع و شستشوي مربوط بايد با جارو كاملاً تميز شود.

۴- هنگامي كه مي خواهيد روي فرش را با جاروبرقي تميز كنيد، سر جارو برقي را در حالت فرش قرار دهيد يعني عاج هاي مويي فرش را به داخل دهيد. حواس تان باشد هنگامي كه مي خواهيد سطوح پاركتي يا موزاييكي و يا سراميكي را تميز كنيد، مجدداً عاج هاي مويي را خارج كنيد چون ممكن است به اين گونه كف ها صدمه وارد كند.

۵- صندلي و ميز معمولاً به كف هاي غير فرشي آسيب مي رساند. سعي كنيد حتي الامكان از وسيله اي براي گذاشتن زير پايه هاي ميز و صندلي استفاده كنيد تا در هنگام حركت كردن فرش و ميز به كف خانه تان آسيبي نرسد. براي اين كار مي توانيد از يك تكه كوچك موكت يا وسايلي كه به اين منظور تهيه شده است استفاده كنيد.

۶- براي قسمت هايي از خانه كه معمولاً پررفت و آمد است و زياد عبور و مرور در آن است سعي كنيد از فرش يا يك قاليچه استفاده كنيد تا در آن قسمت ها به زمين آسيبي نرسد. حتي مي توانيد قاليچه را روي فرش هم بيندازيد تا به فرش تان كمتر آسيب برسد.

۷- قبل از اين كه شروع به تميز كردن زمين بكنيد، ابتدا ببينيد كه كدام مواد براي زمين شما مناسب است و آسيبي به آن نمي رساند. حتماً سعي كنيد كار تميز كردن را با دست انجام دهيد.

كف هاي پاركت
پاركت و زمين هايي كه با پاركت پوشيده شده اند بسيار حساس اند و نبايد همانند كف هاي سراميكي و موزاييكي با آن رفتار كرد. رسيدن آب به پاركت در هنگام تميز كردن به منزله خراب شدن قسمت هايي از پاركت و باد كردن آن مي شود. هر چه نباشد به هر حال چوبي است.

۱- معمولاً زمين هاي پاركتي توسط واكس ها و روغن هاي مخصوص براق مي شوند. پس از انجام اين كارها يك قطره آب روي يكي از قسمت هاي پاركت بريزيد و چند لحظه صبر كنيد تا خشك شود. اگر دايره يا لكه سفيدي ايجاد شد، مطمئن باشيد كه اين قسمت و ساير قسمت ها كاملاً تميز است. حالا مي توانيد با تي هاي مخصوص زمين هاي پاركت، يعني همان تي هاي خشك روي آن و ساير قسمت ها را تميز كنيد.

۲- معمولاً موادي هستند كه مخصوص تميز كردن كف هاي پاركت است. اين مواد عموماً به صورت اسپري و روغن هستند. براي تميز كردن كف هاي پاركتي حتماً از اين گونه مواد استفاده كنيد.

۳- لازم نيست هر روز اين كار را براي كف خانه تان انجام دهيد. چون استفاده زياد از اين پاك كننده ها هم موجب رساندن صدمه مي شود. هر ۱۰ يا ۱۴ روز يك بار مي توانيد از اين روش استفاده كنيد يا حتي ديرتر.

كف هاي سراميكي و موزاييكي

مهم ترين نكته در اين گونه كف ها، قابليت تميز شدن آسان آن هاست. اين زمين ها بسيار ساده تميز مي شوند. با انجام مراحل زير قطعاً مشكلي براي تميز كردن اين كف ها براي شما پيش نخواهد آمد.

۱- كاملاً زمين و كف را توسط جاروبرقي و يا جاروي دستي تميز كنيد و جارو بكشيد. مطمئن باشيد كه هيچ آلودگي و جسمي مانند خرده هاي غذا يا مو روي زمين نمانده باشد.

۲- حالا نوبت شستشوي مرطوب است. براي اين كار به سادگي مي توانيد با آب گرم اين كار را با تي انجام دهيد. انواع و اقسام مواد شوينده كف و خوشبو كننده هم در بازار يافت مي شود كه مي توانيد براي تميز كردن كف هايي اين گونه، از آن استفاده كنيد.

۳- در پايان و پس از خشك شدن زمين براي تميز كردن بيشتر مي توانيد دوباره از جارو استفاده كنيد و مواد احتمالي باقي مانده را از روي زمين پاك كنيد.

...
نویسنده : مسلم حسینی بازدید : 14 تاريخ : سه شنبه 8 اسفند 1391 ساعت: 22:13